Pomorska Izba Adwokacka z tytułem Instytucji Przyjaznej Seniorom

Opublikowano: 15 października 2015 - 09:30 Autor: Medyczne Grono

Program edukacyjny „Adwokat przydaję się w życiu” otrzymał wyróżnienie
w konkursie Aktywni Seniorzy 2015. Konkurs organizują wspólnie Prezydent Gdańska, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Seniorów STARSI.

pomorska-izba-adwokacka

Program edukacyjny „Adwokat przydaje się w życiu” prowadzony jest przez Pomorską Izbę Adwokacką w Gdańsku od roku i składa się z dwóch akcji. Pierwsza skierowana jest do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, a druga do seniorów. Aktualnie obejmuje między innymi Gdańsk, Sopot, Gdynię, Kwidzyn i Władysławowo. W jego realizację zaangażowanych jest ponad 50 adwokatów i aplikantów adwokackich.

Tematyka warsztatów dopasowana jest odpowiednio do potrzeb poszczególnych grup wiekowych, a przekazywana wiedza oparta o praktyczne elementy z zakresu wybranych dziedzin prawa, które mogą przydać się w codziennych relacjach społecznych. Spotkania dla seniorów obejmują każdorazowo kilka szkoleń (od 5 do 7), a wśród nich dominują następujące tematy: jako konsument, jako pokrzywdzony, jako pacjent, w urzędzie, w rodzinie, a także jako spadkodawca i jako spadkobierca. W ten sposób w samym Gdańsku udało się podnieść świadomość w tym zakresie kilkuset seniorów.

„Prowadzenie Akcji Senior daje nam poczucie ogromnej satysfakcji, poczucie, że robimy coś bardzo ważnego i potrzebnego– mówi adw. Agnieszka Kapała – Sokalska. Naszym celem jest przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu osób starszych, w szczególności wykluczeniu prawnemu. Planujemy naszym działaniem objąć całe województwo – region działania Pomorskiej Izby Adwokackiej. Doświadczenie zawodowe adwokatów i aplikantów pokazuje, że zachodzi konieczność krzewienia edukacji prawnej w społeczeństwie, w tym szczególnie wśród seniorów.”

Druga akcja skierowana do młodzieży odpowiada na potrzebę kształtowania właściwych postaw wobec problemów prawnych u młodego pokolenia. Młodzież poznaje swoje prawa i obowiązki, w szczególności z zakresu prawa autorskiego, konsumenckiego, karnego. Z warsztatów dowiaduje się między innymi: jaka jest różnica między apelacją, a zażaleniem, jakie konsekwencje niesie za sobą posiadanie narkotyków, czym różni się umowa o pracę od zlecenia lub od umowy o dzieło, jak zachować się w sytuacji zatrzymania przez policję.

Planowany jest rozwój akcji edukacyjnej skierowanej do nauczycieli.

The following two tabs change content below.
Medyczne Grono

Medyczne Grono

xxx
portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA
Medyczne Grono

Ostatnie wpisy Medyczne Grono (zobacz wszystkie)

O autorze
Medyczne Grono

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj