Dom seniora. Jak wybrać najodpowiedniejszą placówkę?

Opublikowano: 18 listopada 2016 - 15:33 Autor: Medyczne Grono

Dom dla seniora. Gdy podjęliśmy decyzję o oddaniu najbliższą nam osobę do domu opieki dla seniorów – przed nami jedna z najważniejszych decyzji. A dotyczy ona wybory najodpowiedniejszej placówki.

senior-2

Wybór nie jest łatwy, bo domów opieki przybywa na mapie Polski. Część z nich to profesjonalne, wysokiej klasy ośrodki dysponujące odpowiednią infrastrukturą oraz wykwalifikowaną empatyczną kadrą. Niestety przybywa również miejsc, które jedynie w nazwie maja hasło „opieka” a w istocie są tzw. przechowalnią osób starszych, jednocześnie właścicielom takich przechowalni chodzi tylko o zysk.

Jak ustrzec się takich miejsc? Zacznijmy od odwiedzenia internetu i poczytania opinii o danym miejscu. Tu bardzo pomocny będzie nasz serwis, który pozwoli zarówno zdobyć informacje na temat danej placówki, jak również obejrzeć zdjęcia, pooglądać filmy oraz zapoznać się z kadrą pracującą w danym domu opieki i ocenić poziom empatii ludzi tam pracujących, co jest absolutnie NAJWAŻNIEJSZĄ cechą pracownika zajmującego się osobami starszymi. Nie formalne kwalifikacje, choć są istotne, co właśnie empatia. Coś, co się albo ma, albo nie ma, czyli powołanie do zawodu. Trudno jest się empatii nauczyć.

Wymienione wyżej elementy tj. lokal i infrastruktura, kadra, opinie klientów – są kluczowe. To na ich podstawie powinniśmy podjąć ostateczną decyzję. Nie bez znaczenia jest także koszt pobytu osoby starszej w danej placówce oraz inne warunki wynikające z proponowanej nam umowy.

W tym miejscu przestrzegamy przed podpisywaniem niekorzystnych umów z domami opieki, w paragrafach których mogą znaleźć się zapisy dotyczące np. pobierania renty, czy emerytury osób starszych, a zdarza się i tak, że nieuczciwi właściciele starają się przejąć majątek osób starszych. Warto zwracać szczególna uwagę na treść przedkładanej nam do podpisu umowy.

Dość istotna, ale nie decydująca jest lokalizacja domu opieki. Jeśli placówka, która Państwa interesuje, znajduje się w innym województwie – nie należy od razu takiej oferty przekreślać . Zdarza się i tak, że ośrodki oddalone nieco bardziej od dużych miast oferują bardzo dobre warunki pobytu, a jednocześnie cena pobytu jest znacznie bardziej atrakcyjna. Nie traktujmy zatem lokalizacji, jako najważniejsze kryterium wyboru.

Pamiętajmy o tym, że bardzo ważne jest regularne odwiedzania naszych najbliższych oraz rozmowa z nimi. Rozmawiajmy także na temat oceny warunków jakie nasz najbliższy ma w domu opieki. Jeśli uznacie Państwo, że są one nieodpowiednie, warto reagować natychmiast, rozpoczynając interwencję u dyrekcji placówki, później u innych organów.

Warto także o fakcie powiadomić dziennikarzy naszego serwisu. Być może będziemy mieli dodatkowe informacje na temat danej placówki, które jeszcze nie zostały opublikowane, a mogą okazać się pomocne.

Pewne jest jedno – jeśli placówka nie spełnia Państwa oczekiwań – należy jak najszybciej zabrać stamtąd osobę Wam najbliższą.

Wkrótce kolejny poradnik dotyczące tego, na co warto zwrócić szczególną uwagę, podczas gdy najbliższa nam osoba przebywa w domu opieki dla seniorów.

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj